Yesil çay ve obeziteYEŞİL ÇAY VE OBEZİTE

 

Son 15-20 yılda yeşil çayın faydaları üzerine yapılan araştırmalar daha çok kanseri engelleme ve kanser hücrelerinin yayılımını yavaşlatmadaki etkisi odaklı olmakla birlikte bazı bilimsel araştırmaların kolesterolü ve tansiyonu düşürdüğü, şeker hastalığından koruduğu, yağ yakılmasına yardımcı olduğu ve bunamayı yavaşlattığı yönünde sonuçları bulunmaktadır.

 

*  Güçlü bir antioksidandır

*  Kansere karşı koruma sağlar

*  Kötü kolesterolü düşürür

*  Kalp sağlığına iyi gelir

*  Kan basıncını düşürür

*  Diş çürüklerini önler

*  Diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar

*  Metabolizmayı hızlandırır

*  Kilo vermeye yardımcı olur

*  Bağışıklık sistemini güçlendirir

 

YEŞİL ÇAYIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Büyük ölçekli insan gruplarıyla yapılan araştırmalar yeşil çayın kansere karşı kullanımı ve kalp sağlığına faydaları alanında umutlandırıcı sonuçlar vermektedir. Ancak bu araştırmaların çoğunluğu yeşil çayın günlük olarak kullanıldığı Asya ülkeleri kaynaklıdır. Bu da araştırmaya katılan insanların daha fazla balık tüketmesi ve yemeklerinde soya kullanması nedeniyle batı toplumlarından farklı sonuçlar elde edilebileceği ihtimalini ortaya koymaktadır. Bilim çevrelerinin birleştiği ana nokta ise yeşil çayın güçlü antioksidan etkisiyle, çeşitli hastalıklara ve var olan hastalıkların yayılmasına neden olan serbest radikalleri temizlemesi.

Yeşil Çay Ve Obezite: Yeşil çayda bulunan  ‘epi-gallo-kateşin-3-gallat’ adı verilen ve kısaca EGCG olarak isimlendirilen bir biyolojik öğenin vücuttaki yağ yakım hızını artırarak obeziteyle savaşmada rol oynayabileceği bildiriliyor. Çeşitli çalışmalarda yeşil çayda bulunan kateşinlerden yüksek oranda alan grupların total, deri altı karın yağlarında ve trigliseridlerinde büyük düşüş görüldü. Araştırmacılar, yeşil çayla alınan kateşinin, sindirim sisteminde enzimlerin aktivitesini yavaşlatarak ve kalorilerin bağırsaklar tarafından emilimini azaltarak, kilo kaybını artıracağı üzerine yoğunlaşıyor. 

Yeşil Çay ve Zayıflama: Yeşil çayın zayıflama üzerine etkisi konusunda yapılan araştırmaların yeşil çayın açlık hissini bastırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve güçlü antioksidan etkisiyle yağı parçalayarak birikime engel olduğu yönünde sonuçları bulunmaktadır. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı engelleyen yeşil çay bu sayede kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Tabii kilo vermek için yeşil çay tek başına yeterli değildir. Etkisini arttırabilmek için düzenli egzersiz yapmak ve tüketilen kalorilerin kontrol edildiği bir beslenme programını takip etmek gereklidir.

Hipertansiyon ve Yeşil Çay: Böbrekler tarafından salgılanan ve hipertansiyonun ana nedenleri arasında yer alan anjiyotensin dönüştürücü enzimin (angiotension converting enzyme – ACE) etkileri yeşil çayla hafifletilebiliyor. Buna bağlı olarak kan basıncı normal seviyelerinde seyrettiği için kalp krizi ve inme riskini düzenli yeşil çay tüketimi ile azaltmak mümkün. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılmış ve yayınlanmış bu araştırmalarda yeşil çay çay olarak değil yeşil çay özü olarak kullanılmış.

Kolesterol ve Yeşil Çay: Damar tıkanıklığına yol açan LDL kolesterolün birikmesini engellemeye yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda tromboz olarak bilinen anormal kan pıhtılaşması nedeniyle görülen damar tıkanıklığı riskini de azaltıyor.

Yeşil Çayın Antioksidan Etkisi: Yeşil çay içinde bulunan bir antioksidan olan kateşin DNA hasarı, kanser, kan pıhtılaşması ve ateroskleroz gibi ciddi hastalıklara katkıda bulunan serbest radikallerin temizlenmesini hızlandırıyor. Bu antioksidanlar yeşil çayda daha konsantre çünkü yeşil çay yaprakları siyah çaya göre daha az işleniyor.

Kanser ve Yeşil Çay: İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar günde 2 bardak yeşil çay içmenin kanser gelişimini engellediğini ortaya koymaktadır. Ancak bu çalışmaların sayısı henüz yetersiz olarak kabul edilmektedir.İlk çalışma; 1. ve 2. evre göğüs kanseri olan 500 Japon kadın üzerinde yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre ameliyat öncesi ve sonrası arttırılan yeşil çay tüketiminin kanserin nüks etme oranını düşürdüğü belirlenmiş.Çin’de yapılan bir diğer araştırmada ise yeşil çay içmenin mide kanseri, yemek borusu kanseri, prostat kanseri, pankreas kanseri ve kolorektal kansere yakalanma riskini azalttığı sonucu elde edilmiş.Son olarak, günde 2 bardak yeşil çay tüketmenin akciğer kanserine yakalanma riskini %18 oranında azalttığı bu alanda yapılan 22 çalışmanın sonucu olarak belirlenmiş.

Diş Sağlığı ve Yeşil Çay: Diş çürümesinin ana nedeni olan diş yüzeyinde biriken ve plak tabakası oluşturan bakterilerin düzenli yeşil çay tüketimiyle azaltılabildiği çeşitli araştırmaların sonucu olarak bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Yeşil çay bakteri birikimini engellediği gibi diş eti hastalıklarıyla mücadelede etkin bir yöntem olarak yıllardır kullanılmaktadır.

GÜNLÜK TÜKETİM MİKTARI

Ortalama bir kupa yeşil çayda, 50-150 mg. arsında polifenol bulunuyor. Önerilen miktarsa günde 2-3 kupa yeşil çay veya 100-750 mg./yeşil çay     ekstresi almak. Ancak kafein içeren çay; uykusuzluk, anksiyete, huzursuzluk ve baş ağrısına yol açabiliyor. Kafeine çok hassas bireyler için yeşil çay ekstresi almak daha iyi bir  alternatif.  

Amerika’da yapılan çalışmalar, yeşil çayın yağ oksidasyonunu artırdığını ve insülin hassasiyetini dengelediğini de gösteriyor. Yağ oksidasyonunun artmasıyla, egzersiz yapıyormuş gibi, depo yağlar enerjiye çevrilerek yakılıyor ve özellikle karın bölgesi yağları azalıyor. Sonuçlar, yeşil çayın insülinin vücutta daha etkili çalışmasını sağlayarak diyabet riskini azalttığını da gösteriyor.

YEŞİLÇAYIN FAYDALARI

Yeşilçayın faydaları hakkında bilinenler son yıllarda yapılan araştırmalarla daha da artmıştır. Japonların uzun yıllar yaşamasının temel nedeni olarak yeşil çay tüketimi gösterilmektedir. Yeşil çayın bir tedavi yöntemi olmadığı destekleyici alternatif bir yöntem olduğu unutulmamalıdır.

*  Yeşil çay insan ömrünü uzatır ve insan sağlığına çok faydalıdır!

*  Diyet yapanlar muhakkak kullanmalıdır!

*  Anti hipertansif etkisi, anti bakteriyel etkisi, antiviral etkisi ve nöroprotektif etkisi vardır.

*  Uyarı:Şimdi yeşil çayın 30 dan fazla kanıtlanmış faydasını aşağıda okuyacaksınız fakat vakti olamayanlar için en önemlilerini belirteyim

*  Kalp rahtsızlığı olanlar, Obezite, Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklar bazı kanser türlerinde yeşil çay çok ama çok faydalıdır.

*  Japon bilim adamı Prof. Shinichi Kuriyama 4 yıl süren bir araştırmadan sonra yeşil çayın kalp hastalıklarına iyi geldiğini keşfetmiştir. Kuriyama’nın Japonya’daki Tohoku University in Sendai adlı üniversitesinde yaptığı yeşil çayla ilgili araştırmalara göre: (ilk 6 madde)

*  Günde 5 fincan ve daha fazla yeşil çay içenler günde 1 fincandan az Yeşil Çay içenlere göre tüm hastalıklardan ölme oranları % 16 daha düşüktür. Yani Günde 5 fincan çay içenlerin ölüm riskleri %16 daha azdır.

*  Günde 5 fincan çay içen kadınlar diğer kadınlara oranla %31 oranında kalp hastalıklarından korunmuş olurlar.

*  Bu da demektir ki kadınlar yeşil çayın sağladığı faydalar konusunda, erkeklerden daha avantajlıdırlar.

*  Yapılan bu araştırmaya göre Siyah çayın da çok az bir faydasının olduğundan bahsedilmiştir fakat yeşil çay kadar etkili antioksidanlar içermemektedir.

*  Yeşil çayın Kansere faydası olduğu tespit edilmiş fakat Kardiyovasküler rahatsızlıklar (kalp hastalıkları) konusunda çok daha etkili olduğu belirlenmiştir.

*  Yeşil çayın içindeki Polifenol adlı antioksidanlar Kalp hastalıkları için son derece faydalı eşsiz bileşenler içerir

*  Kalp hastalıklarını önlemede ve yavaşlatmada yeşil çay içenler içmeyenlere göre %26 daha az risk taşımaktadırlar.

*  Bakteriyel ve viral hastalıklara karşı direnç sağlar

*  Nörodejeneretif hastalıkların önlenmesinde etkilidir.

*  Alerjilere iyi gelir

*  Artrit’ e iyi gelir

*  Kemik- mineral yoğunluğunu arttırır

*  Bağışıklık geliştirmeye yardımcı olur.

*  Grip belirtilerini ve soğuk algınlığının yok etmede önemli bir yardımcıdır.

*  Meme, pankreas, yumurtalık, kolerektal, ağız, kolon ve prostat kanseri gibi çeşitli kanser türlerine karşı müdahalede yeşil çay faydalıdır.

*  İltihapları ve ödemleri engeller

*  Diyabetle mücadelede yeşil çay size faydalı olabilir.

*  İnmeleri engellemede etkilidir.

*  Zindelik verir.

*  Kan basıncını düzenler

*  Obezite ve damar hastalıklarında dengeli beslenme ve egzersizle birlikte uygulandığında çok faydalı sonuçlar vermektedir

*  Şeker hastalığını önlemede son derece faydalıdır.

*  Alzheimer hastalığına ve hafıza bozukluğuna faydası araştırılmaktadır.

*  Parkinson hastaları için muhakkak kullanılması gereken bir bitkidir.

*  Diş çürümesini engelleyicidir.

*  Serbest radikallerden vücudu korur.

*  Lösemi’de gerileme sağlar

*  Böbrek taşlarının düşürülmesinde etkilidir.

*  Yorgunluğun önlenmesi etkilidir

*  Berberi hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.

*  Migreni hafifletir

*  Ağız kokusunu giderir

*  Boğazımıza ferahlık hissi verir.

YEŞİLÇAYIN KANITLANAMAMIŞ FAYDALARI

v  Multipl skleroz tedavisinde faydalıdır

v  Alzheimer ve Parkinson hastalığını durdurmada faydalıdır

v  Hücre bozulmalarını engellemede faydalıdır

v  Yeşil çay içmek, total kolesterol düzeylerini düşürür, iyi (HDL) kolesterolü düzenler, kötü kolesterolün (LDL) düşürülmesini sağlar. (Bu maddeden emin değiliz bir çok ciddi site kolesterolü düşürdüğü yazmakta)

v  Ekstradan kalori yaktırdığı söylenmektedir. (Aslında mevcut vücut yağlarını metabolizmayı hızlandırarak yaktığını söyleyebiliriz ama bu bize fazladan bir dilim ekmek yeme hakkı vermez)

YEŞİL ÇAYIN ZARARI

Diğer bitkisel ürünler gibi yeşil çay da kontrollü tüketilmelidir ve aşırı tüketimi bazı yan etkilere yol açabilir. Uzmanlar, günde 5 bardaktan fazla yeşil çay içmenin sinirlilik, uyku problemleri, baş ağrısı, reflü ağrıları, baş dönmesi, kulak çınlaması, zihin karışıklığı, ishal ve kusma gibi bazı yan etkilere neden olabileceğinin altını çiziyor.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde düzenli olarak yeşil çay içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Yeşil çayda bulunan kafein, vücudun hassas olduğu bu gibi dönemlerde önerilmemektedir.

Anemi hastaları, kaygı bozukluğu bulunanlar, kanama sorunu bulunanlar, kalp ritim bozukluğu olanlar, ishal olanlar, yüksek tansiyon hastaları, karaciğer hastalığı bulunanlar ve kemik zayıflığı yaşayanlar yeşil çayı doktora danışmadan tüketmemelidir.

Yeşil çay doğum kontrol hapları, bazı antibiyotikler, kalp ilaçları, östrojen ilaçları, lityum ve sakinleştirici ilaçlar, depresyon ilaçları ve diğer bazı ilaçlarla etkileşime geçtiğinden herhangi bir nedenle düzenli ilaç kullanıyorsanız yeşil çay içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

POPÜLER YEŞİL ÇAY TÜRLERİ

ü  Bancha Çayı Chun Hao Çayı

ü  Dao Ren Çayı Dragonwell Çayı Genmaicha Çayı

ü  Gyokuro Çayı Hojicha Çayı

ü  Kai Hua Long Ding Çayı

ü  Kukicha Çayı

ü  Matcha Çayı

ü  Sencha Çayı

ü  White Monkey Çayı

YEŞİL ÇAYIN YAN ETKİLERİ

Kalp sorunları, yüksek tansiyon, böbrek sorunları, karaciğer sorunları, mide ülseri ve anksiyete başta olmak psikolojik bozuklukları bulunanlar yeşil çay tüketmemelidir. Anemi, diyabet, glokom veya osteoporoz hastalıkları olan kişiler yeşil çay içmeden veya ekstresini kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır. Hamile ve emziren kadınlar da yeşil çay içmekten kaçınmalıdır. Aşırı yeşil çay tüketimi sinirlilik, uykusuzluk, kalp çarpıntısı, baş dönmesi yaratabilir. Kafein içerdiğinden bazı kişilerde bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı ve iştah kaybına neden olabilir.

Yeşil çay aşağıdaki ilaçlarla etkileşime geçebilir ve etkilerini arzu edilmeyen boyutlarda azaltabilir veya yükseltebilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız yeşil çay içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

·         Kalp ritmini düzenleyen ilaçlar

·         Beta-lactam antibiyotikler

·         Diazepam (Valium) ve lorazepam gibi anksiyete ilaçları

·         Yüksek tansiyon ve kalp ilaçları

·         Kan inceltici ilaçlar ve aspirin

·         Kemoterapi ilaçları

·         Clozapine (Clozaril)

·         Ephedrine

·         Lityum

·         Bazı antibiyotikler

·         Doğum kontrol hapları