Obezite cerrahisi sonrasi ideal su tüketimi
Obezite cerrahisi sonrası ideal su tüketimi

Su yaşamımızı sürdürebilmemiz için hayati önem taşır. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki 3 günden fazla susuz yaşamanız mümkün değildir. Su kaybı sonucunda vücut ağırlığının % 10’dan daha fazla su kaybetmesi şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına neden olur. % 20’lik kayıplarda ise yaşam tehlikeye girebilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı su bir “yaşam” içeceğidir. Dünya sağlık örgütü kadınların günlük su tüketim miktarlarının ortalama 2,5 litre; erkeklerin ise 3,5 litre tüketmeleri gerektiğini vurgulamaktadır.

Obezite cerrahisi hastalarının, ameliyat sonrası süreçte en çok dikkat etmesi gereken konu su tüketimidir. Vücut fonksiyonlarının düzenli olması ve dehidrasyondan korunmak için vücudun sürekli bir su kaynağına gereksinimi vardır.

Sıcak ve nemli havalarda veya ağır fiziksel aktivitede sıvı kaybı çok daha fazladır. Diğer besin öğelerinden farklı olarak vücut suyu depolayamaz ve ihtiyacın arttığı durumlarda ekstra bir kaynak sağlayamaz. Bu nedenle dehidrasyondan korunmak ve vücudun normal çalışmasını sağlayabilmek için kaybedilen suların yerine koyulması gerekir.


DİYETİSYEN GİZEM NUR SAVACI