Sicak havalarda sivi alimina dikkat!
Yaz sıcaklarının aniden bastırması ile yazın kendini iyice hissettirdiği şu günlerde vücudun en önemli ihtiyacı sudur. Siz terlemediğinizi düşünseniz de hava sıcaklığı ve nem ile deri, solunum, idrar ve dışkı ile normalden fazla su kaybı olur. Bu kayıp elektrolit kaybı ile beraber, tansiyon dengesizliği, baş ağrısı ve halsizlik yorgunluk yapabilir.

Susamayı beklemeden su tüketin! Su tüketmek zor geliyorsa içine bir iki damla meyve suyu veya taze meyve parçaları, nane, limon vb. ekleyebilirisiniz. Bazı hastalar ameliyattan sonra su içerken bulantıları olduğunu bu nedenle su içmek istemediklerini söylemektedirler. Oysa bunun çok kolay bir yöntemi vardır. Suyunuzu yanınızdan hiç ayırmayıp , bulantı olmaması için lıkır lıkır su içmek yerine 5-10 dakikada bir büyük bir yudum ( ortalama 30 cc ) su içebilirsiniz, ikinci yudumu hemen arkasından almayacağınız için bu sizde bulantı ve kasılma yapmayacaktır.

Bariatrik cerrahi hastalarında sıvı alımını sadece su ile karşılamamız çok mümkün olmamaktadır. Süt, ayran, çorba, komposto ve bir miktarda olsa katı besinlerle sıvı alımı desteklenir. Ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler sıvı gereksinimini karşılasa da uygun su kaynakları olarak sayılmaz. Örneğin kafein içeren kahve içildiğinde su alırsınız, ancak diüretik etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yaparak daha fazla sıvı kaybedersiniz. Kafeinli bu içecekler yerine soğuk bitki çayları, şekersiz olarak meyvenin kendi tadıyla pişmiş kompostolar,şekersiz limonata, ayran, kefir, soda en doğru seçimlerdir.DİYETİSYEN GİZEM NUR SAVACI