Çalisanlar için 7 saglikli beslenme önerisi


ÇALIŞANLAR İÇİN 7 SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİSİ

Gün boyu sürekli masa başında çalışanlar nasıl beslenmeli? Günde 8, haftada 40, yılda 2000 saatinizi çoğunluğu masa başında olmak üzere çalışarak geçirenlerdenseniz ve sağlıklı beslenmek, kilonuzu korumak istiyorsanız işte size ipuçları..

1. KAHVALTI ETMEDEN GÜNE BAŞLAMAYIN
Sabahları vücudun ve tabii ki beynin enerji deposu boştur. Bu nedenle sinirli ve dikkatsiz olunabilir. Kahvaltıda karbonhidratla protein doğru bir karışımdır; kepek ya da çavdar ekmeğiyle peynir veya yulaf ezmesi ile yoğurt ya da süt tercih edebilirsiniz. Kalsiyum (süt ürünlerinde, yeşil sebzelerde) ve magnezyum (kepek, çavdar, baklagiller, bal kabağı ve ayçiçeği çekirdeği) önemli anti-stres mineralleridir. B grubu vitaminler aynı zamanda sinir vitaminleri olarak adlandırılır. B vitaminleri et, balık, kepek-çavdar ürünleri ve koyu yeşil sebzelerde bulunur. Sabahları bir iki fincan kahve uyku sersemliğinizi gidermede yardımcı olur. Fazlasıysa kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, korku ve endişeye yol açar.

2. BOL BOL SU İÇİN
Su tüketimi böbrek fonksiyonları, kan dolaşımı, vücut ısı dengesi, besinlerin taşınması ve atık maddelerin atılması için çok önemlidir. Gün içerisinde suyun az tüketilmesi halsizliğe ve yorgunluk hissine neden olabilir

3. ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİNİ AZALTIN
Çay ve kahvenin aşırı tüketilmesi; bazı vitamin ve mineral emilimlerini bozar. Özellikle antioksidan vitaminler (A, C, E) hassas olduklarından kahve ve çaydaki tanen ve kafeinden negatif etkilenirler. 1 küp şeker = 10 kaloriye denk gelmektedir. Kan şekeri hızlı yükselir ve ardından da insülin hormonu sürekli uyarılır. İnsülin hormonunun sürekli uyarılması; Hiperglisemi (kandaki şeker yüksekliği) ve hipoglisemi (kandaki şeker düşüklüğü) durumlarını meydana getirir. İçecek olarak yeşil çay ve bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

4. ÖĞÜN ATLAMAYIN
En önemlisi ara öğünleri unutmayın. Ara öğünler özellikle uzun süre aç kalmayı engelleyerek kan şekerinin düzenlenmesini, o esnada vücut için gerekli enerjinin sağlanmasını ve metabolizma hızının yükselmesini sağlar. Böylece gün içerisinde daha dinç, daha zinde bir vücuda kavuşarak, konsantrasyon bozukluğu, uyku, yorgunluk gibi problemler engellenmiş olur.

Ofiste ara öğün seçenekleri:
Ofiste, saat 15:00-17:00 arası alınabilecek minik atıştırmalar:
Kuru kayısı, yoğurt, ceviz
Kuru üzüm, fındık
Süt veya ayran, 1 meyve
Yoğurt, badem, kuru İncir

5. TATLI İSTEĞİNİZİ KURU MEYVELER TERCİH EDEREK AZALTIN!
Çikolata, hamurlu tatlılar gibi tatlı çeşitlerinin içeriğinde yağ ve şeker çok yoğundur. Dolayısı ile bu tip tatlıların aşırı tüketimi vücutta yağ olarak depolanmalarına neden olur. Tatlı isteğinizi kuru meyveler ile azaltabilirsiniz.

6. EGZERSİZE ZAMAN AYIRIN
Egzersiz, özellikle kemik yapısını korur. Ayrıca tüm kasların sürekli olarak oksijen almasını sağlayarak istenmeyen maddelerin daha rahat atılmasını, metabolizmanın hızını arttırarak günlük beslenmeden gelen kalorinin (enerjinin) daha rahat yakılmasını ve vücutta istenmeyen fazla yağların depolanmamasını sağlar. Daha dinç, daha dirençli bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur.

7. ÖZEL TOPLANTILAR İÇİN CEVİZ YİYİN
Bir toplantı ya da önemli bir anlaşma için ikna edici bir konuşma yapılması gerekiyorsa özel gıdalar olumlu etki yapar. Araştırmalar belirli yiyecekleri daha fazla yiyerek hafızanızı, algılama yeteneğinizi, dikkatinizi artırıp daha hızlı düşünebileceğinizi gösteriyor. Bir konuya odaklanmak için ceviz, fındık fıstık yenebilir. Karides beyin besinidir; vücuda önemli omega-3 yağ asitleri sağlar. Dikkat süresini uzatır. Limon, portakal C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. Havuç beyin metabolizmasını canlandırarak hafızayı etkiler. Avokado kısa süreli hafıza içindir; fazla miktarda yağ asidi içerir. Yarım avokado yeterlidir. Zencefilin içerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlar; kan sulandığı için vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir. 

 

DİYETİSYEN GİZEM NUR SAVACI