Diyet günlüğü mu? O da ne?

Kilo vermek için her yolu denediniz ama başaramadınız mı? Diyetisyeninizin yazdığı listenin sizin için başarısız olduğunu mu düşünmeye başladınız ? Belki de hata sizin diyete uyum şeklinizdedir. Peki ya diyet günlüğü tutmayı denediniz mi?

Diyet günlüğü tutmak daha az yemenize ve böylelikle daha çok kilo vermenize yardımcı oluyor. Araştırmalara göre haftada 6 gün yemek günlüğü tutan insanlar, haftada 1 gün yemek günlüğü tutan insanlara göre 2 kat daha fazla kilo veriyor. O zaman ne duruyorsunuz herkes kağıt kalemi hazırlasın

İşte adım adım diyet günlüğü tutmanın püf noktaları.

Diyetinize uyum sürecinizin en güzel yardımcısı olacak diyet günlüğü tutmanın püf noktalarını kendi yaşam tarzınıza göre belirleyebilir , size yardımcı olacak yöntemleri yaşam şekliniz haline getirebilirsiniz .

SİZİN GÜNLÜĞÜNÜZ SİZİN TARZINIZ!

Bu da demek oluyor ki herkes gibi bir defter alıp sayfalar dolusu doldurmak zorunda değilsiniz. Bu tamamen size kalmış isterseniz bir avuç yediğiniz kuruyemişin içinde kaç adet ceviz kaç adet fıstık olduğunu yazın isterseniz de sadece oraya "kuruyemiş" diye ekleyin.

Dilerseniz post-it kullanabilir, dilerseniz renkli gazlı kalemler ile boyayabilir, dilerseniz de bilgisayarınızda not tutabilirsiniz. Zamanınıza ve yaşam şeklinize göre nasıl keyif alarak sürdürebileceğinize siz karar verin.

NEZAMAN YAZACAĞINIZA SİZ KARAR VERİN!

Önce haftada 3 4 gün yazmak ile başlayabilirsiniz. Başlangıçta sıkılıp bırakmanızı istemeyiz değil mi. bu sizin verim almanız için uygun bir zaman dilimi olacaktır. Yediğiniz anda not alabileceğiniz gibi günün sonunda da yediklerinizi not alabilirsiniz. Ama gün sonuna bırakılan günlüklerden alınan verim günün getirdiği yorgunluk ile beraber daha düşük olduğunu unutmayın.

GÜNLÜĞÜNÜZÜ BELİRLİ SIKLIKLARLA HATTA HERGÜN OKUYUN !

Günlüğünüzün amacı sizde farkındalık yaratmak unutmayın. Bu nedenle yeme alışkanlıklarınızı takip etmek için her gün veya belirli sıklıklarda okuyun. Değiştirmek istediğiniz noktaları fark edin.


 

DİYETİN AYRILMAZ PARÇASI SIVI TÜKETİMİ ÖNEMLİ!

Gün içinde içtiğiniz su sayısını mutlaka bardak ya da litre oranında not alın. Bunun dışında yeşil ve bitki çaylarını da not edin.

KENDİNİZE DÜRÜST OLUN !!

Günlüğünüzün size özel olduğunu unutmayın . Bu nedenle kendinize dürüst olun . Eğer ki bir avuç dolusu çekirdek, iki ısırık hamburger, küçük bir dondurma yediyseniz mutlaka bunları yazın. Unutmayın bunu sadece düzgün beslenme alışkanlığı oturtmak için yapıyorsunuz kimseye birşey kanıtlamak için değil.

 REGL DÖNEMLERİNİ NOT ALMAK GÜZEL BİR FİKİR OLACAKTIR

Biliyorsunuz ki adet dönemi öncesi vücut su topluyor ve şişiyor. Bunu hafifletmek için regl dönemlerinizi de not alabilir ve adet döneminden önce tuz ve sıvı alımınıza ekstra dikkat gösterebilirsiniz.

HERŞEYİN BAŞI SABIR , SABIR ve YİNE SABIR !!

Unutmayın siz bu kilolara bir akşamda gelmediniz . Her şey gibi bu da bir sabır ve zaman işi! Acele etmeyin ve hemen pes etmeyin.